130
19 shares, 130 points

Nissan Qashqai не е автомобилот во когошто веднаш се препознава брзински рекордер. Но, затоа Nissan е марката од којашто тоа е сосема очекувано. Овој екстремно тјуниран Nissan Qashqai ја стекна титулата на најбрз СУВ во светот, откако ги одмери силите со конкурентите на традиционалниот собир VMax 200 во Англија.

Преработката од семеен транспортер во нисколетачки проектил е дело на тјунерската работилница Severn Valley Motorsport. Нивното име досега го среќававме кај уникатните преработки на база на Nissan GTR. Експертите за тјунинг работеа паралелно и на Qashqai. Во претходната фаза беше достигната моќност од 1.100 КС, којашто на техничарите на Severn Valley им се виде „недоволна“. Очигледно дека тие биле во право, затоа што со новите турбополначи, моќноста порасна речиси двојно, на 2.000 КС.

До објавувањето на снимката од новиот подвиг на SVM Nissan Qashqai, за потсетување:

Целта беше да се симне од тронот Toyota Land Cruiser, тјунирана на 2.000 КС. Лани во мај, големиот теренец постигна нешто повеќе од 370 километри на час. Qashqai во изведба на Severn Valley постигна многу повеќе од тоа. Новиот рекорд е 237,8 милји на час, односно 382,6 километри на час.

Кросоверите му донесоа на Nissan раст од 12% во продажбата

Nissan Xmotion како стилска вежба за идниот Qashqai

Како работи моторот со променлива компресија на Nissan

Porsche 911 GT3 RS постави нов рекорд на Нирбургринг

Може едно „тјунирање“ на Tesla Model S?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
19 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format