166
36 shares, 166 points

Автомобилските експерти од изданијата „Тајмс“, „Сандеј Тајмс“ и „Сан“ го прогласија Nissan Qashqai за најдобар автомобил од британска продукција

Nissan Qashqai, најпродаваниот кросовер во Велика Британија и автомобилот што создаде цел нов сегмент, прогласен е за најдобар автомобил од британска продукција во премиерното издание на „News UK Motor Awards 2018“. Тоа е заслужено признание за моделот што помогна во закрепнувањето на автомобилското производство во земјата, од неговото деби во 2007 година.

Nissan Qashqai е еден од моделите што го поттикнаa создавањето на денешниот сегмент на СУВ-модели за европскиот пазар

Qashqai е најпродаваниот модел на Nissan на европска почва во историјата. Алекс Смит, генерален директор на огранокот на јапонската марка во земјата: „Особено сме горди на фактот што Qashqai е дизајниран, конструиран и произведен во Велика Британија.“

Првата генерација на Nissan Qashqai

Кросоверот имаше темелно освежување лани, а годинава пристигнаа и нови бензински мотори, исто како и нова генерација на инфо-забавниот систем NissanConnect. Од 2007 година, во Сандерленд се произведоа над три милиони примероци од моделот. Актуелната, втора генерација на Qashqai, по стартот во 2014 година стана најбрзо продавано возило од британска продукција, надминувајќи половина милион произведени примероци за само 21 месеци.

Како Qashqai го врати Nissan меѓу големите играчи на автомобилската сцена

Nissan Xmotion како стилска вежба за идниот Qashqai

Едномилионитиот Nissan Juke произведен во англиската фабрика


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
36 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format