146
25 shares, 146 points

Nissan е светски шампион во електромобилноста, Nissan го има и GT-R, но прави и грешки. По неколку месеци, Јапонците откриваат дека направиле уште неколку пропусти при мерењето на потрошувачката на гориво и на емисијата на штетни материи

Nissan призна дека дозволил неколку пропусти при мерењето на емисијата на штетни материи. Во речиси сите фабрики на јапонската марка се направени грешки при тестирањето на издувните гасови и емисијата на штетни материи. Вториот најголем производител на автомобили од Јапонија вети дека во најкус рок ќе ги отстрани пропустите.

Паралелно со поправањето на пропустите ќе се спроведе и целосна истрага околу причините коишто довеле до истите. Засега се претпоставува дека грешката е во условите за тестирање. Според Nissan, безбедноста на автомобилите не е доведена во прашање.

Јапонците во минатиот октомври беа вмешани во скандал околу проверката на безбедноста на возилата. Во сервисните работилници беа повикани 1,2 милион автомобили произведени меѓу октомври 2014 и септември 2017. Возилата биле испорачани само на домашниот пазар и добиле зелено светло од неовластени техничари.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
25 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format