136
20 shares, 136 points

Nissan испорача 110 примероци од електричниот Leaf на компанијата Sibag којашто ги полни и дистрибуира пијалоците на Coca-Cola на Сицилија. Погонот на струја постигнува фантастичен напредок на островот со прочуено минато. Само Sibag располага со 68 станици со полначи за електрични автомобили

Светскиот шампион во електромобилноста Nissan и компанијата Sibag, којашто ги полни и дистрибуира пијалоците на Coca-Cola на Сицилија, веќе неколку години работат на одржливата мобилност на големиот остров. Соработката сега ја достигна втората фаза, со испораката на 110 примероци од Nissan Leaf и со поставувањето на осум станици со брзи полначи.

Sibeg во меѓувреме изгради мрежа од полначи низ цела Сицилија, којашто вклучувајќи го новите брзи полначи, сега се состои од вкупно 68 станици. Комерцијалистите на компанијата можат да ја наполнат батеријата на својот Nissan Leaf за само 40 до 60 минути, до 80% од капацитетот.

Во 2015 година на Сицилија имало само три станици со полначи

Двете компании очекуваат дека проширувањето на мрежата дополнително ќе го поттикне интересот на Сицилијанците за електричниот погон. Лани користењето на електричните возила забележало раст од 135% во споредба со преклани. Во 2015 година, кога е започната соработката, на островот постоеле само три станици со полначи.

Во 2015 година, Sibeg стана првата компанија во Европа којашто вклучи електрични автомобили во својот возен парк, вклучувајќи и неколку електрични скутери за помалите острови.
Преку оваа соработка, животната средина на Сицилија е поштедена од 363 тони СО2. За оваа количина да се апсорбира во период од една година, потребни се 27.225 дрва.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
20 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format