143
22 shares, 143 points

Одделението за брзини и тркачка возбуда Nismo подготви спортски пакет за електричниот Nissan Leaf. Нема повеќе коњски сили, но има „спортски“ компјутер

Најпродаваниот електричен автомобил на светот првпат добива спортска верзија. Nissan Leaf Nismo стартува со продажба на 31-ви јули, на јапонскиот пазар. Куќните специјалисти за брзини и мотоспорт овојпат не извлекоа дополнителни коњски сили, но затоа вградија нова логика на контролната електроника, којашто овозможува поубедливо забрзување. Со тоа одат пошироки и пониски гуми, стегнато подвозје и надворешни и внатрешни елементи во спортски стил.

Nissan Leaf Nismo 1

Електромобилот им се придружува на March Nismo, Note Nismo, 370Z Nismo, GT-R Nismo и Serena Nismo, кои од основањето во 2013 година го минаа третманот на спортското одделение на Nissan

Долниот раб на предниот браник го сочинуваат карактеристичните двојни ламели на Nismo, коишто го подобруваат потисокот врз предната оска. Бандажите од 18 инчи имаат посебен дизајн и произедуваат понизок отпор на воздух.

Nissan Leaf Nismo 2

Во внатрешноста пречекуваат трикрак волан со централна положба обележана со црвена боја, карбонска облога околу инструментите и бирач на програмите за возење изработен во матиран хром.
Гумите Continental Conti Sport Contact 5 се грижат за добар контакт со подлогата, а покрутото подвозје овозможува поголема динамика во возењето. Управувањето и програмата за стабилност се сменети за новите спортски аспирации на Leaf.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
22 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743