144
19 shares, 144 points

Пионерот на електромобилноста Nissan започна со продажба на актуелниот Leaf на четирите најголеми автомобилски пазари во Јужна Америка: Аргентина, Бразил, Чиле и Колумбија.

Најпродаваниот електричен автомобил во историјата отсега ќе им ги овозможи предностите на погонот на батерија и на возачите во Латинска Америка. Nissan Leaf ќе убедува со моќни перформанси, висока ефикасност при нулта емисија на штетни материи и напредна технологија, од типот на возење преку само една педала.

Од стартот во 2010 година, досега се продадоа повеќе од 400.000 примероци од Nissan Leaf на светскиот пазар. Јапонскиот производител почна да ги подготвува пазарите во четирите земји за електричниот Leaf уште пред крајот на минатата година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
19 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *