161
21 shares, 161 points

На стадионот Јохан Кројф во Амстердам почна со работа најголемиот систем за акумулирање енергија во комерцијален објект во Европа. Рециклираните батерии на стадионот на Ајакс потекнуваат од Nissan Leaf

Најголемиот производител на електрични автомобили во светот Nissan и фудбалската арена Јохан Кројф во Амстердам остварија уникатна соработка. Во холандскиот стадион проработе најголемата станица за акумулирање енергија во стари батерии од електрични автомобили во Европа, инсталирана во комерцијален објект.

Акумулаторот со капацитет од 3 мегавати ќе испорачува струја за потребите на стадионот, за посетителите, соседите, а воедно е поврзан и со националната електродистрибуција. Идејата е во џиновската батерија, со големина што одговара на 148 батерии од Nissan Leaf, да се акумулира енергијата произведена во сончевите панели на покривот. На тој начин, акумулираната струја може да се користи за напојување во време на скапа тарифа, да се стабилизира мрежата при големо оптоварување, а батерискиот капацитет може и да се нуди на берзата на струја.

Јохен Кројф Арена е еден од најодржливите стадиони во светот

Со капацитет од 3 мегавати и 2,8 мегаватчасови, Јохан Кројф Арена може да снабдува со струја неколку илјади домаќинства. Тој воедно овозможува оптимално акумулирање на електричната енергија којашто ја произведуваат 4.200 соларни панели на покривот. Покрај тоа, станицата се активира при прекин во струјната мрежа и ја исклучува потребата од користење дизел генератори.
Домот на АФЦ Ајакс и сцена на холандскиот национален тим се користи и за големи концерти, игранки и бизнис конференции. Стадионот пречекува повеќе од два милиони посетители годишно.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
21 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format