135
18 shares, 135 points

Како што снеговите постојано нé изненадуваат, многумина посакуваат автомобил што временските непогоди не ги признава како пречка. На пример, Juke RS со гасеници.

Nissan Juke обично не е автомобил за бркање по теренот, уште помалку кога се работи за специјално дотераната варијанта од сопственото одделение за мотоспорт Nismo. Но, работите се менуваат драстично кога автомобилот ќе го преземе во свои раце еден специјалист за преправка на возила од Финска. Нивниот RSnow се претвора во супер-ратрак.

JUKE NISMO RSnowNissan го нарача овој уникатен модел како придружно возило во рамките на една зимска промоција на своите возила. Стандардните тркала на најлутата верзија на Juke со 218 КС беа заменети со гасеници, со коишто се вози и управува исто како без нив. Ваквите преправки се вообичаени за големите американски пикапи и теренци, но излегува дека истите му прилегаат одлично и на компактниот Juke. Не само што му прилегаат, туку дивиот кросовер со нив добива и фантастично растојание од подлогата и бестрашност од длабок снег. За модификацијата сепак беше потребна мала интервенција во каросеријата, заради дополнителен простор за гасениците во поткрилата. Покрај тоа, Nissan ја преработи соодветно и електронската контрола на автоматскиот погон на сите тркала. Сетот гасеници, инаку, чини околу 9.000 долари. Интересна идеја во секој случај.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743