161
48 shares, 161 points

Од погоните во Сандерленд, на северот на Англија, излезе едномилионитиот Nissan Juke. По еден нов примерок од кросоверот се симнува на секои 105 секунди

Кога Nissan Juke се појави на пазарот со необичен концепт и уште понеобичен изглед, неговиот сегмент броеше одвај пет модели. Денес, во сегментот на малечките кросовери се нудат повеќе од 20 модели, а трендот не само што не запира, туку и се засилува. Местото на Nissan Juke сепак останува загарантирано, тој е безмалку како еден вид заштитен знак на сегментот.

Фабриката на Nissan во Сандерленд одбележува важен јубилеј, производството на едномилионитиот примерок од Juke. Тој беше вториот модел што стартуваше со производство во земјата на Rolls-Royce, по семејниот кросовер Nissan Qashqai. Производството на Juke стартуваше во 2010 година.

Лани на европскиот пазар се испорачани 95.000 примероци од автомобилот со впечатлива појава по градските улици. Купувачите најчесто го избираат со каросерија лакирана во црна боја.

Тројката кросовери на Nissan: Juke, Qashqai и X-trail

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
48 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format