150
20 shares, 150 points

Од почетокот на продажбата во февруари 2018 година, досега се нарачани повеќе од 10.000 примероци од електричното доставно возило Nissan e-NV200 со батерија од 40 kWh.

Nissan e-NV200 лани беше најпродавано товарно возило со електричен погон во десет европски држави, меѓу кои Велика Британија, Италија, Норвешка и Холандија. За доставната и патничката изведба се интересираат службите за достава, транспортните компании и приватните фирми за наем на возила. Неодамна беа потпишани договори за испорака на E-NV200 во возните паркови на DHL и Chronopost.

Според новата норма WLTP, електричното комбе со полна батерија минува до 200 километри во комбинирано возење, односно до 300 километри само во град. Батеријата од 40 kWh има компактна градба и не одзема од транспортниот капацитет на возилото. Зафатнината на товарниот простор изнесува 4,2 метри кубни, што е доволно за две европалети. Носивоста изнесува 667 килограми.

Renault во посилен сојуз со Nissan и Mitsubishi по откажувањето на Fiat

Додека овој Nissan вози, возачот може само да гледа пред себе

Nissan нуди доставно возило со „знак“ на Kangoo

Nissan со мини-салон на најпрометно место во Париз


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *