148
141 shares, 148 points

Nissan сигурно е марка на којашто може да ѝ се верува за погон на сите тркала. Специјалност на овој модел е пробивање по длабок снег и во услови во кои само ретки теренски возила можат да се пробијат. Тука сепак не станува збор за теренско возило, туку за лимузина

Техничарите во Nissan уште еднаш се поиграа со фамозниот систем од гасеници што се поставува на тркалата, овозможувајќи исклучителна пробивност при возење по снежна подлога. Овојпат системот е вграден во најпристојна семејна лимузина, во Altima, со што се докажува флексибилноста на системот и можноста тој да се вгради буквално во секаков вид возило.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Специјалната верзија под името Altima-te AWD е изработена во само еден примерок и истиот ќе биде прикажан премиерно на салонот во Торонто. Исто како кај Rogue Warrior во 2016 година, преработката на Altima е дело на специјалистите од Mia (Motorsports in Action) од Квебек. Самиот систем од гасеници се нарекува Dominator и производ е на American Track Truck.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Газечката површина на гасениците е долга 1,22 метар, висината им изнесува 75 сантиметри, а ширината 38 сантиметри. Крилата на Nissan Altima мораше соодветно да се прошират за по 36 сантиметри, заради простор за гасениците. Масивни преправки беа неопходни и во подвозјето, со спуштање на носечките рамки на оските за по 30 милиметри и дополнително зголемување на одот на суспензијата за 50 милиметри.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Altima-te AWD ќе биде прикажана премиерно на салонот на автомобили во Торонто, во февруари.  Nissan, инаку, ја продава лимузината Altima на канадскиот пазар исклучиво во изведба со погон на сите тркала. Канада.

Најпродаван во Јапонија е … Nissan Note, по малку електричен

Nissan Leaf во специјална серија со досег до 385 километри

Patrol беше првиот Nissan од Европа пред 35 години

Nissan Qashqai со бензински мотор од Mercedes A-Class

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
141 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format