171
22 shares, 171 points

Nissan наскоро ќе биде присутен и во домовите, преку акумулаторските системи во коишто се сочувува енергијата добиена од сончевите колектори или од струјната мрежа за време на евтината тарифа. Во системите се користат стари батерии од електричните возила на Nissan.

Користа од електричниот погон во автомобилите ќе може да се почувствува и во домот. Стари батерии од електричните возила на Nissan, чијшто капацитет е намален под 80 проценти од првичниот и повеќе не може да се користат за погонот во автомобилот, наоѓаат примена како стационарни акумулатори за електрична енергија.

Nissan во соработка со компанијата Eaton ја нуди серијата производи xStorage Home, којашто се состои од шест акумулатори со различна големина. Овие акумулатори во почетокот ќе бидат достапни во продажба само во Велика Британија, Норвешка и Германија, но во следните месеци ќе се понудат и во останатите европски земји.

Батериите се полнат со енергија од сончевите колектори или на „евтина струја“

Користа од xStorage Home е најголема кога во домот има инсталирано фотоволтаички колектори коишто ја користат енергијата од сонцето и ја претвораат во електрична енергија, но батериите се корисни и за полнење енергија за време на евтината струјна тарифа, којашто потоа може да се користи во кое било време. Во некои земји, сопствениците на овие акумулатори ќе можат и да заработуваат од нив, кога по потреба ќе испорачуваат енергија назад во електродистрибутивната мрежа, на пример за време на врвните оптоварувања на мрежата.

Акумулатор со капацитет од 3,5 киловати чини околу 3.500 евра, додека за 6 kW се потребни 3.900 евра. Може да се нарачаат и акумулатори со нови батерии, коишто во тој случај чинат најмалку 5.000 евра и имаат гарантен период од десет години. Контролата со функциите на акумулаторот може да се врши и преку мобилна апликација.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

171
22 shares, 171 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format