155
20 shares, 155 points

Електричниот Nissan Leaf првпат се појави пред публиката на салонот во Дубаи. Автомобилот што во својата моделска историја нема потрошено ниту грам нафта, доживеа премиера пред најистакнатите членови на владејачката фамилија.

Годинава, Nissan ја имаше честа на штандот да го пречека неговото височество шеикот Ахмед бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум. Потпретседателот, премиер и владетел на Дубаи покажа особен интерес за електричните возила што јапонската марка ги донесе во престолнината на нафтениот бизнис. Шеиците сепак немаат причина за вознемиреност. Тие веќе одамна имаат купено акции во најголемите производители на електрични автомобили. Меѓу другото. Дубајскиот владетел сепак не пропушти да се израдува на Nissan Patrol Safari, којшто е длабоко вкоренет во културата и секојдневието во Емиратите.

Посетителите на Nissan можеа да се запознаат и со интелигентната мобилност на марката, односно со технологиите што прават возењето да биде побезбедно, поинтелигентно и порелаксирано, а во исто време и помалку штетно за животната средина.

Nissan Leaf со логото на Експо 2020 Дубаи, откако Nissan стана официјален автомобилски партнер за настанот

Како второ електрично плашило се појави концептот Nissan BladeGlider, којшто експериментира со каросерискиот дизајн и со електричен погон со високи перформанси. BladeGlider неколку денови пред отворањето на салонот беше ѕвезда во видеото што се снимаше по улиците на Дубаи. Електромобилот со впечатлив дизајн беше во улога на најавувач за Експо 2020.

Maxima е моделско име што им е драго на ентузијастите, но веќе одамна е исчезнато од европскиот пазар. Популарната лимузина се појави на салонот во „полноќно издание“, со спортско подвозје, масивни спојлери, најскапа кожа внатре, климатизирани седишта и полирани бандажи од 19 инчи.

Ова се сите експонати на штандот на Nissan во Дубаи: Nissan Patrol, Patrol Nismo, Pathfinder, X-Trail, Kicks, Micra, Altima, GT-R Nismo, GT-R, Patrol Super Safari, Navara и Sentra. На тоа следуваат уште две тјунирани изведби на 370Z и GT-R Nismo, а секако и два уникатни примерока од Nissan Patrol Safari, со хауби од карбон и мотори навиени на 1.600 и 2.000 коњски сили.

https://twitter.com/NissanME/status/933621161895780352/photo/1

Вредниот потрошувач на бензин GT-R интуитивно избран за најдобар автомобил на салонот во Дубаи

Во конкуренција од 30 модели од различни марки, култното суперкупе на Nissan освои најмногу гласови од ентузијастите и ја понесе титулата на најдобар автомобил на салонот. Втор беше Porsche 911, третото место му припадна на Ford Mustang од првата генерација.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
20 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743