157
20 shares, 157 points

Кинескиот производител Nio го започна сериското производство на моделот ES6. За кусо време треба да почне со работа и втората фабрика.

Производителот на електрични автомобили Nio штотуку го започна сериското производство на својот втор модел со погон на батерија. Стартап-компанијата од Кина ќе го произведува новиот модел со ознака ES6 во фабриката на Nio-JAC во Хефел, заедно со поголемиот модел ES8.

Наскоро се очекува отворање на втората фабрика во регионот на Пекинг. Првичниот план беше фабриката да се изгради во Шангај. Шефот Вилијам Ли и натаму е во потрага по партнерска компанија којашто ќе ги произведува возилата на Nio. Поради веќе потпишаните договори со добавувачите, стартот на производството повеќе не можеше да се одложува и Ли реши неговата компанија самостојно да се впушти во проектот.

Првите примероци од електричниот СУВ-модел ES6 ќе бидат испорачани веќе кон крајот на месецов. Nio го нуди компактниот СУВ во четири изведби, кои се разликуваат во големината на батеријата. Во зависност од тоа, досегот се движи меѓу 410 и 510 километри.

Цената на основниот модел на кинескиот пазар изнесува околу 52.000 американски долари.

View this post on Instagram

Ready, set, race. 🚦#NIOES6

A post shared by NIO Global (@nioglobal) on

Кинескиот Nio има уште еден модел: Празната батерија се заменува со полна

Nio ES8 е одговорот од Кина на Tesla Model X

Електро-монструмот Nio EP9 на тест на Auto Bild

Што значи Кина за авто-производителите од Европа: Бројки и факти

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *