155
22 shares, 155 points

Викендов повторно паѓаа рекорди на брзинската патека на Opel во Дуденхофен. Ники Валде извозе подолго растојание со погон на мускули од која било дама досега

Поставен е нов рекорд за најдолго растојание поминато со возило со погон на мускули во едно деноноќие. Германската натпреварувачка во екстремни спортови Никола „Ники“ Валде совлада 1.088 километри за 24 часа со таканаречен веломобил, односно со лежечки трицикл со аеродинамичен оклоп.

Opel Ники Валде, рекорд 3

Opel му даде дополнителен публицититет на настанот, како марка којашто има длабоки корени и во велосипедизмот. Покрај тоа, рекордерското возење се одвиваше на тест-патеката на Opel во Дуденхофен. Ники Валде извозе подолго растојание за едно деноноќие отколку што успеала било која дама пред неа, со возило со погон на мускули.

Потфатот на Ники Валде потсеќа на корените на Opel, на времето пред сто години кога компанијата била најголем производител на велосипеди во светот

Досегашиот рекорд од 1.012 километри, 44-годишната Германка го собори уште во 22-от час од потфатот. Дополнително отежнување за Ники во нејзиното необично возило долго 2,57 метри, широко 64 сантиметри и високо 88 сантиметри беа неповолните временски услови. Таа на моменти возеше и на температури од преку 30 степени Целсиузови, но и по вистински порој.

Opel Ники Валде, рекорд 3

Веломобилот тежок само 14 килограми е сопствена изработка на Даниел Фен, сопругот на Ники Валде. Познатата натпреварувачка во екстремни спортови совлада 227 кругови на високобризнскиот курс во Дуденхофен, повремено постигнувајќи брзини од близу 60 километри на час. Валде има поставено рекорд и на дванаесет часови.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
22 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format