143
20 shares, 143 points

Хималајската држава презема строги мерки против загадувањето на воздухот. Од средината на март во Непал се забранува сообраќајот за сите моторни возила што се постари од 20 години.

Од средината на следниот месец, сите возила што се постари од две децении повеќе не смеат да сообраќаат по патиштата во хималајската држава Непал. Властите образложуваат дека на тој начин ќе се намали метежот по патиштата и ќе се постигне подобар квалитет на воздухот.

Забраната се однесува на околу 5.000 моторни возила, вклучувајќи автобуси и камиони. Единствено такси возилата се исклучени од забраната. Во главниот град Катманду постои слична забрана од пред една година. Непал е една од државите со територија што се наоѓа на најголема надморска висина. Но, тоа не ја поштедува оваа јужноазиска држава да биде високо на списокот на земји со највисока аерозагаденост во светот.

Воздухот во Тетово е повеќе загаден отколку во Катманду

Според последниот извештај на Светската здравствена организација, непалската престолнина е на 241-то место на градови со највисока концентрација на PM10 во светот, со 88 микрограми честички на еден метар кубен. Нашиот најзагаден град според СЗО, Тетово, на истата листа се наоѓа на 98-то место, со 140 микрограми PM10 на метар кубен. Скопје на истата листа се наоѓа со 74 микрограми PM10, Битола со 69, Велес со 51 микрограми PM10 на метар кубен. Официјалните податоци со коишто располага СЗО се однесуваат на 2013 година, списокот опфаќа 3.000 градови во светот.

Топ 10 Најголеми заблуди околу аерозагаденоста во Македонија

Дизелите чмајат на германските плацеви, ни претстои ли нова инвазија загадувачи?

Во потрага по мистериозниот загадувач на македонскиот воздух

Вистината зошто Македонија не го спречува загадувањето од сообраќајот

Ова се најеколошките (и најевтини) автомобили на македонскиот пазар


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
20 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format