142
20 shares, 142 points

Големите производители на автомобили повеќе сакаат да ги објавуваат продажбите на ниво на концерн, отколку одделно по марките што го сочинуваат концернот. Според тоа што досега е комуницирано безброј пати, Volkswagen е број 1 во Европа, додека пазарните резултати по здружувањето со Opel му ја обезбедија втората позиција на францускиот PSA. Renault сега е на третото место. Водечката петорка ја заокружуваат Ford и Fiat Chysler Automobiles.

Но, производителите на автомобили се светски шампиони во убедувањето на јавноста и привлекувањето на вниманието на потенцијалните купувачи. Кога концернот Volkswagen објавува дека е број 1, јавноста стекнува впечаток дека сите марки во концернот се продаваат подобро од конкуренцијата. Секако дека тоа е далеку од реалноста. Seat, на пример, заостанува далеку зад продажбата на Kia или Nissan. Дури и Skoda мора да му го препушти водството на Fiat. Тоа е мајсторијата во оваа најпрефинета форма на манипулација, којашто концерните со моќ поголема од половината држави во светот ја владејат одлично, откако психолозите во браншата станаа важни речиси колку инженерите.

Jaguar и Land Rover исто така обожуваат кога ги објавуваат деловните резултати под името на групацијата Jaguar Land Rover. Така се случува да се бележат рекордни продажби, да се прославува статус на најголем производител на автомобили во Велика Британија, а сето тоа е само резултат од обичното собирање на продажбите на двете марки. Реалноста покажува дека Jaguar продава речиси колку Porsche, а Land Rover колку Honda. Во споредба со останатите марки, тоа се само 26-то и 22-ро место на ранг листата.

Зошто на производителите на автомобили им е важно да ги комуницираат кумулативните бројки од сите марки од концернот?

Кога бројот на прозорци на сите продадени автомобили би бил релевантен податок што би ги заинтригирал купувачите, сигурно дека во статистиката ќе фигурираше и тој податок. Во ерата на глобализацијата е важно бројките да бидат поголеми отколку на конкуренцијата. Купувачите на тој начин се уверуваат дека производот е квалитетен, проверен, правилен и добар избор. Наједноставно: Успешните приказни се тие што продаваат, никој не сака да купи автомобил од марка што е пред банкрот.

Ова е само приказна што е поразлична од вообичаените. Вистинската приказна е во графиконите што ги подготвивме, со продажбите на ниво на марки на европскиот пазар, во периодот од јануари до април.

prodazba po marka

 

trend na prodazba

Suzuki првпат продаде над три милиони автомобили

BMW продаде 30.000 електрични автомобили до март

Porsche најмногу продава теренци, Америка најголем пазар

Продажбата на електрични автомобили надмина милион примероци

Секој втор Volkswagen се продава во Кина

Дилерите на Mercedes најзадоволни на германскиот пазар според Schwacke


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
20 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format