155
68 shares, 155 points

Деталноста со којашто германските статистичари ја водат продажбата на нови автомобили во земјата, направи објавите на оваа тема редовно да постигнуваат висока читаност. Дополнителна тежина на овие бројки дава и фактот што станува збор за најголемиот пазар на автомобили во Европа.

Точно 18 модели брои моментната понуда на класични лимузини во средната класа. Тоа е малку, зарем не би требало овој број да биде повисок? Ќе беше, доколку производителите уште ги имаа во понуда моделите како Citroen C5, Fiat Croma, Honda Accord, Mitsubishi Carisma, Nissan Primera или Subaru Legacy и уште многу имиња кои во меѓувреме исчезнале и од сеќавањата. Триделната каросериска форма во нејзината традиционална класа, во средната класа, почна да бледее на пазарот уште пред две децении, дури и пред да зафати „општо уништувачкиот“ СУВ-бран.

Peugeot 508 на германскиот пазар се продава во трипати помалку примероци отколку електричниот (и двојно поскап) Tesla Model 3

Некои производители продолжуваат да веруваат во своите лимузини, иако продажните бројки заостануваат далеку зад еуфоријата што се „одглумува“ во рекламите. Последен пример за тоа е Peugeot 508. Според продажбата на француската лимузина во првите два месеци од годинава во Германија, на најголемиот пазар за автомобили во Европа, нема причина за еуфорија. Peugeot 508 во јануари и февруари се продал во само 333 примероци и се наоѓа на 13-то место, со трипати послаба продажба дури и од електричната лимузина Tesla Model 3.

Peugeot 508

Купувачите не реагираат ниту на понудата на Hyundai во оваа класа, исто како и на моделите на Alfa Romeo или Jaguar во премиум сегментот. Различна е ситуацијата кај Toyota Avensis, којa моментно паузира од пазарот до пристигањето на новиот Camry. Тоа што уште ја држи јапонската лимузина во живот во оваа класа се имиџот и реномето.

Нема простор за експерименти: Возачите очекуваат докажано име и сигурност на изборот кај моделите во средната класа

Доказ дека купувачите на автомобил во оваа класа најмногу ги ценат токму имиџот и реномето, дава моделот што ја предводи продажбата во средната класа во Германија, Mercedes C-Class. Не е случајност тоа што Audi A4 и серијата 3 на BMW во чекор ја следат швабската лимузина – со вмешување на Passat и на неговата чешка варијанта, Superb. Opel, Ford и Mazda по традиција се држат добро, но за останатите постои сé помалку интерес меѓу германските возачи.

⇒ Топ листа на најпродавани лимузини во средната класа во Германија

(вклучувајќи и комби изведби, за јануари и февруари 2019)

1. Mercedes C-Class

продадени 10.992 примероци, од кои 4613 со дизел мотор, 2198 хибриди и 2323 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

2. Audi A4, S4, RS4

продадени 7565 примероци, од кои 5298 со дизел мотор, 2190 хибриди, 1181 со погон на сите тркала (не вклучувајќи го A5)

New photo by Automedia MK / Google Photos

3. Volkswagen Passat

продадени 6615 примероци, од кои 5212 со дизел мотор, 23 хибриди, 941 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

4. BMW серија 3

продадени 4635 примероци, од кои 3316 со дизел мотор, 1422 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

5. Opel Insignia

продадени 2988 примероци, од кои 2185 со дизел мотор, 324 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

6. Skoda Superb

продадени 2930 примероци, од кои 2552 со дизел мотор, 820 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

7. Ford Mondeo

продадени 2679 примероци, од кои 1326 со дизел мотор, 35 хибриди, 66 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

8. Mazda 6

продадени 1158 примероци, од кои 402 со дизел мотор, 43 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

9. Tesla Model 3

продадени 961 примероци, 959 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

10. Volvo S/V60

продадени 904 примероци, од кои 636 со дизел мотор, 11 хибриди, 250 со погон на сите тркала

Volvo S60 nova generacija

11. Citroen C5

продадени 699 примероци (само комби е во понуда), од кои 239 со дизел мотор

New photo by Automedia MK / Google Photos

12. Renault Talisman

продадени 570 примероци, од кои 129 со дизел мотор

New photo by Automedia MK / Google Photos

13. Peugeot 508

продадени 333 примероци, од кои 197 со дизел мотор

New photo by Automedia MK / Google Photos

14. Kia Optima

продадени 231 примероци, од кои 43 со дизел мотор, 66 хибриди

New photo by Automedia MK / Google Photos

15. Alfa Romeo Giulia

продадени 174 примероци, од кои 35 со дизел мотор, 72 со погон на сите тркала

New photo by Automedia MK / Google Photos

16. Jaguar XE

продадени 137 примероци, од кои 81 со дизел мотор, 27 со погон на сите тркала

Jaguar XE освежување

17. Hyundai i40

продадени 93 примероци, од кои 27 со дизел мотор

New photo by Automedia MK / Google Photos

18. Lexus IS

продадени 38 примероци, од кои 35 хибриди

New photo by Automedia MK / Google Photos

Топ 20 Најпродавани СУВ-модели од компакт класата во Германија

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
68 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *