177
23 shares, 177 points

Двокатните лондонски автобуси го одржуваат култот и во ерата на електричниот погон и на автономното возење. Morgan Motor пред неколку месеци го купи претпоследниот Routemaster што беше повлечен од сообраќај, со цел да го врати автобусот меѓу британската публика на неколкуте прослави што претстојат годинава.

Овој Routemaster е произведен пред точно половина век, исто како првиот Morgan Plus 8. Оваа легенда од лондонските улици оттогаш има минато повеќе од 1,5 милион милји или 2,4 милиони километри. Автобусот бил во редовен сообраќај цели 44 години, пред да биде повлечен на 9-ти декември 2005. Збогувањето било спектакуларно, со редици народ да го придружи заминувањето на автобусот од линијата број 159, од Марбл Арч до Брикстон.

Morgan Plus 8 ќе ја одбележува 50-годишнината заедно со Routemaster

Традиционалното конструирање и производство се главна одлика на марката Morgan. Во нивните возила уште може да се доживее духот на старите времиња, што е уште попривлечно во ерата кога автомобилите и мобилноста ја доживуваат најголемата трансформација досега.

Автобусот со ознака RML2759 во возниот парк поседува 7,7-литарски дизел од Iveco. Неговиот близнак и последен примерок што беше повлечен од сообраќај е изложен во Музејот на лондонските автобуси во Бруклендс.

Копија од Routemaster вози и по скопските улици, како ретро верзија на легендарните двокатни автобуси пред катастрофалниот земјотрес во македонската престолнина.

Morgan Aero GT во ексклузивна серија од осум примероци

Олдтајмер свеж од салон: Morgan AR Plus 4 за 65-годишнината

Легендарниот Morgan 3 Wheeler во изведба со погон на струја

Во посета на возниот парк на Џејмс Бонд во Лондон

Кафе како погонско гориво за лондонските автобуси

Комбето на Mercedes стана новото лондонско такси


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

177
23 shares, 177 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format