150
20 shares, 150 points

Во фабриката на Mitsubishi во Оказаки е во тек поставување на фотоволтаички панели на покривот, како и акумулаторска станица којашто се состои од стари батерии од електричните возила на марката. Системот ќе произведува по 3 гигаватчасови струја годишно. Секако, во фабриката се произведуваат електрични автомобили.

Фабриката во Оказаки, во префектурата Аичи, еден од главните производствени капацитети на Mitsubishi за електрични автомобили, ќе добие еден од најголемите системи во Јапонија за производство на струја од енергијата на сонцето. Целта е фабриката да ја намали емисијата на јаглероден диоксид, со користење енергија од обновливи извори.

Посебноста на системот ќе биде во акумулаторската станица, во којашто ќе се акумулира вишокот енергија и којашто се состои од стари батерии од електричните возила на Mitsubishi. Капацитетот на овие батерии е намален на 70% од првичниот и со тоа повеќе не може да се користат за погон на автомобил, но сосем е доволно за стационарна примена.

Со користењето струја од сонцето, фабриката на Mitsubishi во Оказаки ја поштедува атмосферата од 1.600 тони СО2 годишно

Поставувањето на фотоволтаичките панели на покривот на фабриката во Оказаки започна во октомври лани, а се очекува системот да започне со работа во мај 2020 година. Инсталираниот капацитет во почетокот ќе изнесува 3 мегавати, односно годишното производство на струја ќе достига по 3 гигаватчасови. За натаму се планира проширување на капацитетот.

Фабриката ќе ја користи струјата од соларните панели и со тоа ќе постигне намалување на емисијата на СО2 за околу 1.600 тони на годишни ниво. Акумулаторската станица, пак, со стари батерии од Mitsubishi Outlander PHEV, ќе располага со максимален капацитет од 1 мегаватчас.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Струјата од сонцето ќе послужи за покривање на периодите во коишто фабриката има максимална потреба од струја. Системот со акумулаторската станица ќе се користи и како таканаречена виртуелна електрана, помагајќи за стабилизација на локалната електрична мрежа.

Во случај на елементарна непогода, Mitsubishi ќе ја пренасочи енергијата од акумулаторската станица во гимназијата во кругот на фабриката, којашто е одредена како прибежиште во случај на евакуација.

View this post on Instagram

5 Top Europe Solar Market According To Solar Installed Capacity In 2019. During the past year, Europe nations surged to install more solar PV compared to the previous year. As we mentioned in our recent post (SE 793), this increase was more than 100% and nearly they doubled the added capacity, 16.7 GW, compared to 2018, 8.2 GW. Now, the total capacity of the Europe continent reached 131.9 GW. In this post, we would like to introduce the 5 top countries which had the highest added capacity in 2019. As a surprising point, thanks to two huge auctions held in 2017 and ended its deadline at the end of 2019, Spain outstripped all its old competitors in adding solar capacity and sat in the first tier of European nations this year. During 2019, Spain added 28.1% of the total enhanced capacity. After that, followed by Germany, as a major rival for getting the first stand, increased about 4 GW to its previous capacity. Germany has been one of the pioneers of the solar industry in the EU and Europe market since 2008. The Netherlands as the 3rd rank added an estimated 2.5 GW. it is up to 66% from 1.5 GW installed in 2018 when it exceeded the GW-level for the first time. According to Solar Power EU, the biggest market segment in the country in 2019 was again the rooftop solar market, with around 40% in the commercial and industry (C&I) segment and an equal share in the residential segment. It is on the contrary with common sense who believe that floating solar power plant is the major segment in its market. France ranked fourth again with 1068 MW enhancement. As the last and newly emerged market, Poland about four times more than the previous year by adding 784 MW this year. ———-***———- Source of Information:@SolarPowerEU & @Solar_Edition Photo:@Solar_Edition ———————– #solarindustry #solarworld #solarpanels #solarpv #solarmarket #market #EU #Europe #Europeunion #spain #germany #netherland #holland #france #poland #solarenergy #solarpower #renewables #renewableenergy #photovoltaic #gosolar #futureenergy #solarinstallation #fotovoltaica #energiasolarfotovoltaica #energiasolar #energiafotovoltaica #panelessolares #güneşpaneli #SolarEdition

A post shared by Solar Edition (@solar_edition) on


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *