121
18 shares, 121 points

Двата последни новитети од Mitsubishi, кросоверот Eclipse Cross и концептниот GT-PHEV добија награди „Good Design“ од експертите на Чикаго Атенеум. Наградите се потврда дека дизајнерската ренесанса на Mitsubishi се движи во добра насока.

Eclipse Cross штотуку влегува во жестоката трка во сегментот, сега наоружен со потврда за добриот изглед. Good Design е најстара и најпрестижна манифестација за одбележување на најдобрите дизајнерски достигнувања и иновации на глобално ниво, во организација на музејот за архитектура и дизајн „Чикаго Атенеум“. Првите награди „Good Design“ се доделени во 1950 година во Чикаго, од легендарните архитекти и дизајнери Едгар Кауфман, Еро Саринен и Чарлс и Реј Ејмс.

Mitsubishi Eclipse Cross се издвојува од едноличноста во сегментот на СУВ-моделите

Дизајнерскиот правец што Eclipse Cross го зацртува за идните модели на Mitsubishi се води како „Робусно и генијално“. Највпечатливото подрачје секако е опашот, којшто драстично отстапува од едноличноста во сегментот на компактните СУВ-модели. Кубистичкиот стил е дополнително нагласен со издолжените задни светла и со спојлерот што го дели задното стакло.

Главниот дизајнер Цунехиро Кунимото само површно ја открива судбината на концептот GT-PHEV, којшто како да почна да привлекува уште повеќе внимание откако се појави Eclipse Cross: GT-PHEV не е сериски автомобил, но јасно го прикажува дизајнерскиот говор кај автомобилите што ќе може да се купат во блиска иднина.“

Mitsubishi Eclipse Cross се нуди на останатите пазари во три моделски изведби, сите со 1,5-литарски бензинец со турбонатполнење, директно впрскување и моќност од 163 КС. Верзијата со погон на сите тркала е достапна со 6-степен мануелен менувач или безстепен менувач (CVT), додека погонот на сите тркала оди исклучиво во комбинација со CVT-менувач и со највисоките нивоа на опрема Intense Plus и Instyle.

Останатите нивоа на опрема се Inform, Invite Plus и Intense. Моделот уште не е комерцијализиран на македонскиот пазар.

Mitsubishi Outlander PHEV надмина 100.000 продажби во Европа

Купување Mitsubishi преку интернет во Велика Британија

Првиот контингент од Mitsubishi Eclipse Cross патува кон Европа

Honda CR-V Hybrid во трка против бестселерот Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi пред 100 години го произведе првиот јапонски автомобил


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

121
18 shares, 121 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format