153
24 shares, 153 points

Првите примероци од Mitsubishi Eclipse Cross патуваат на брод кон Европа. Продажбата на новиот кросовер тука стартува во декември, а потоа следат уште 80 пазари низ светот, вклучувајќи ги Австралија, Северна Америка и Јапонија. Производството на Eclipse Cross е во фабриката во Оказаки.

Првите сопственици ќе седнат во својот Mitsubishi Eclipse Cross во декември. Јапонската марка го претстави кросоверот на салонот во Женева, како пополнување на празнината меѓу моделите ASX и Outlander. Со 4,41 метри, Eclipse Cross е за десетина сантиметри подолг од ASX и настапува со впечатлив изглед, повикувајќи се на некогаш популарното купе Eclipse. Закосеното задно стакло создава силуета на купе-теренец.

Mitsibishi Eclipse Cross prvi 03

Под хаубата работи 1,5-литарски турбо-бензинец со директно впрскување, со моќност од 163 КС и вртежен момент од 250 Nm при 1.800 вртежи. Верзијата со погон на сите тркала доаѓа во комбинација исклучиво со менувач CVT со спортски модус и осум „виртуелни“ степени на пренос, којшто се нуди како опција во верзијата со погон напред.

Mitsibishi Eclipse Cross prvi 04

Втора погонска изведба е комплетно преработениот 2,2-литарски дизел, со нови клипови, коленасто вратило и клипници, за намалување на триењето и на потрошувачката на гориво. Погонот на сите тркала е идентичен со Outlander, односно се работи за системот S-AWC, „специјалитет на куќата“ докажан уште во легендарниот Evo X.

Mitsubishi Eclipse Cross се нуди како стилска алтернатива меѓу ASX и Outlander

Поголемиот дел од кокпитот и кабината се обложени се меки материјали со изглед на кожа, кои создаваат контраст со панелите во сребрена боја. Постојат повеќе можности за индививидуализација на стилот во кабината, вклучувајќи и облагородување со кожени седишта со штепови во портокалова боја.

Mitsibishi Eclipse Cross prvi 02

Новитет е „Touchpad Controller“ во широката средишна конзола, којшто според Mitsubishi овозможува лесно ракување со функциите, со движење на прстите преку површината што реагира на допир. Дисплејот е со големина од 7 инчи, како опција е достапен и проекциски дисплеј.

Mitsibishi Eclipse Cross prvi 01

Задната клупа се поместува надолжно за 20 сантиметри, се мести и аголот на клупата. Панорамски сончев покрив не недостига на листата на опции. Дијапазонот на системи за асистенција се движи од предупредување при опасност од налетување во возило, до систем за следење лента и прикажување на целиот простор околу возилото, до заштита од ненамерно притискање врз гасот, кога постои пред пречка или друго возило напред.

https://youtube.com/watch?v=oJKVRXZOuOU

До март 2018 година, јапонскиот производител планира на светскиот пазар да испорача 50.000 примероци од кросоверот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
24 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813