166
21 shares, 166 points

Годинава е јубилејна за Mitsubishi. Во 1917 година, марката го претстави Model A како прв патнички автомобил од јапонско производство. Лимузината со седум седишта поседуваше четирицилиндарски мотор од 2,8 литри, со моќност од 34 КС. Крајната брзина изнесуваше 32 километри на час. Каросеријата беше изработена од лакирано чемпресово дрво и со затворената форма ги заштитуваше патниците од дождот и од калта по лошите јапонски патишта.

До 1921 година беа изработени вкупно 22 примероци од Model A. Во истата година започна производството на лесното товарно возило, за во 1934 година да следи PX 33, како прв патнички автомобил со погон на сите тркала од сериско производство. Ова возило ги постави темелите за една сосем нова категорија возила, без којашто не може да се замисли денешната улична слика, спортските теренци. Со искуство од над 80 години, Mitsubishi денес се вбројува меѓу водечките специјалисти за теренски возила и за погон на сите тркала. Најдобар доказ за тоа е моделската серија Pajero, којашто дебитираше во 1982 година и во историјата дванаесет пати има победено на релито Дакар.

Mitsubishi 100 godini 00003

Јапонската марка имаше предводничка ролја и во електромобилноста. Mitsubishi уште во 1971 година го претстави миниавтомобилот EV со погон на струја. Во 2009 година се појави и i-MiEV, како прв електричен автомобил од големосериско производство. Со Outlander PHEV, во 2013 година следеше и првиот спортски теренец со плагин-хибриден погон и со погон на сите тркала.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743