148
23 shares, 148 points

Новите автобуси во Берлин се малечки, со дрежливо жолта боја и речиси безшумни. Тие немаат ниту возач. Четири самовозечки минибуси вчера стапија на должност во германската престолнина. Електричните минибуси без возачи се произведени во Navya и почнувајќи од следниот месец ќе сообраќаат редовно на подрачјето на клиниката Вирхов. Болничкиот персонал, пациентите и посетителите ќе ги користат автобусите бесплатно.

Преку проектот ќе се истражуваат можностите за примена на самовозечки автобуси како надополнување на постоечкиот превоз во градот. Во вкупната вредност на проектот од преку четири милиони евра, германското министерство за животна средина учествува со три милиони евра, додека преостанатиот дел го покриваат компанијата за јавен превоз, Универзитетската клиника Шаритé и самиот град Берлин.

Од следната година овие минибуси без возачи ќе се пуштат и без надзор

Минибусите се движат со 12 километри на час и располагаат со место за 11 патници. Заради безбедност, во почетокот присуствува и лице што го надгледува автономното возење. По една година, техниката ќе добие „дозвола“ да управува комплетно самостојно, без директен надзор.

Техниката за автономно возење заработе лоши наслови во минатата седмица, откако возило на Uber усмрти жена што преминувала улица на неосветлено и необележано место. Експертите за оваа технологија веднаш проценија дека станува збор за пропуст на Uber, но не и генерално на технологијата што е во напредна фаза од развојот кај сите поголеми производители на автомобили.

Нови решенија за мобилност место нови и прескапи болнички комплекси

Ова не е прво ангажирање на „самовозечката“ техника во земјата. Германската железница есеноска го пушти во редовна линија првиот минибус со автономна технологија, во бањата Бад Бирнбах, во Баварија. Во Германија очигледно се бараат нови решенија за мобилност, место да се градат прескапи болнички комплекси.

Автономно возило на Uber усмрти пешак во Аризона

Ова е Mercedes Sprinter од иднината: Со погон на струја, автономен и во мрежа

Volvo тестира „самовозечки“ камион за собирање отпад


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
23 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format