156
21 shares, 156 points

Mini објави неколку цртежи како најава за својот прв сериски модел на батерии, којшто стартува веќе в година. Од мини-марката може да се очекува макси-ефект во популаризацијата на електричниот погон. Луѓево се трендсетери на коишто им е ценет трудот

Погодено точно со почетокот на најважниот настан на автомобилската сцена годинава, надвор од големите авто-салони, а тоа е Фестивалот на брзината во Гудвуд, Mini објави неколку цртежи околу дизајнот на идниот електро-модел. Во исто време, во „дворот“ на Лорд Марч, кадешто се одржува Фестивалот, фината британска марка го прикажува концептниот Mini Electric премиерно пред домашната публика.

Mini веќе има еден обемен и успешен проект со електричниот погон, којшто стартуваше пред точно една деценија. Во меѓувреме, марката го има и првиот плагин-хибрид, Mini Cooper S E Countryman All4, кој по дефиниција се квалификува за електричен автомобил. За целата приказна околу „погонот на електрони“ да добие на тежина, мало потсеќање дека Mini е марка на BMW, еден од премиум-пионерите на е-движењето.

Главниот дизајнер Оливер Хајлмер, сето тоа го срочува многу поумешно: „Mini е урбана марка и комплетно електричниот Mini е логичен следен чекор кон иднината. Овие први цртежи за комплетно електричниот Mini ја прикажуваат нашата визија за автентичен дизајн, кој ги пиоврзува историјата на марката и нејзината електрична иднина.“

Првиот цртеж, конкретно, ја прикажува маската на идниот модел. Нејзината хексагонална форма е веќе познат белег, ново е тоа што маската е затворена. Жолтата боја укажува дека станува збор за електрично Mini.

Mini Electric Design 11

На вториот цртеж се прикажани бандажите со впечатлив дизајн, во стил на концептниот автомобил кој имаше премиера лани. Овој дизајн дефинитивно ќе се користи кај серискиот модел.

Mini Electric Design 1

Електричниот модел ќе стартува со продажба в година, по точно шест децении од првото Mini. Погонот ќе се испорачува во Оксфорд од фабриките на BMW во Динголфинг и Ландсхут, коишто се центар за електромобилноста во групацијата.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Mini Electric Concept

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
21 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format