162
21 shares, 162 points

Според британските медиуми, марката Mini планира штотуку претставената втора генерација на Countryman да ја понуди и во изведба што ќе биде способна за потежок терен. Идејата се вклопува совршено со настапот на британската марка на релито Дакар.

Само неколку денови по претставувањето на новата генерација на Countryman, британскиот магазин Autocar јавува дека Mini е веќе во напредна фаза со развојот на верзија од моделот што повеќе ќе биде наменета за љубителите на вистинското теренско возење. За таа цел, Countryman ќе располага со зголемено растојание од подлогата, заштитни плочи под предната и задната оска, како и дополнителни светла, нов дизајн на бандажите и сменета форма на браниците, за аглите на пристап соодветно да се зголемат.

Платформата на последниот модел на Mini потекнува од серијата 2 на BMW, односно од BMW X1. Како што наведува магазинот, при неодамнешното тест возење на патека во јужна Франција, германската сестра на Countryman покажала изненадувачки добри резултати.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format