147
25 shares, 147 points

Англичаните беа меѓу првите што ја прифатија „новата“ Skoda, а потоа и Dacia. Можеби тоа ја поттикнува нивната неоспорна смисла за хумор, но островјаните препознаваат кога за парите добиваат многу автомобил. Тоа сега е случај со MG

Историска ретроспектива за прочуената англиска марка MG тука би била предолга и премногу сложена. Кусо, MG е гордост на островската автоиндустрија, но возилата од марката сега се произведуваат во Кина, од кадешто секако потекнува и капиталот. Неколку месеци наназад, марката пријавува рекордни продажби на британскиот пазар и моментно е на најдобар пат да ја дуплира продажбата од лани. Во меѓувреме, MG е најбрзо растечки производител на автомобили во Кралството.

Августовската продажба му донесе нов рекорд на MG, со вкупно продадени 5.685 возила од почетокот на годината, што е за 1.000 повеќе отколку во целата ланска година. Само во август се продале 588 возила или за 223% повеќе отколку во истиот месец лани. Марката се врати на британскиот пазар во 2008 година.

„Morris Garages“ моментно има два модела во понуда, двата со 7-годишна гаранција. Неодамна стартуваше новиот MG3, покрај популарниот MG ZS, кој сосем разбирливо е СУВ-модел од компакт класата. Тоа што купувачите ги привлекува е разумната цена, одличната опременост, впечатливиот изглед и добрите услови за финансирање. Долгата гаранција, исто така. MG, инаку, не се продава на „отсечениот“ континент.

Ставот на Британците кон автомобилите и марките кои нудат повеќе за парите отсекогаш бил поучен и надвор од „островот“.

MG3 стартува од 8.695 фунти (околу 9.650 евра). Магазинот Auto Express го прогласи за петти најдобар модел во класата. Моторот е 1,5-литарски, бензинец.

MG3 nov strana

MG ZS стартува од 12.495 фунти (околу 13.870 евра), опремен е со навигација, темпомат и ApplePlay

MG ZS


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
25 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format