157
20 shares, 157 points

Задолжителна точка во протоколот на германската канцеларка е да го почести отворањето на салонот на автомобили во Франкфурт со своето ценето присуство. Ангела Меркел посебно се задржа на штандовите на Volkswagen, Ford и Opel. Канцеларката разговараше со шефот на Volkswagen, др. Хеберт Дис, околу новата насока на концернот кон електромобилноста и темелно го разгледа ID.3.

Во разговорот со Гунар Херман, првиот човек во фабриката на Ford во Келн, исто така стана збор за стратегијата на електрификација. Новата Kuga е првиот модел на Ford што ќе се нуди во продажба со три различни изведби на хибриден погон.

Кај Opel, канцеларката Меркел се сретна со шефот на марката Михаел Лошелер, кој исто така претстави три модели со електрифицирана погонска спрега: Corsa-e, Grandland X 4Hybrid и електричното рели возило Corsa-e Rally, коешто е конструирано за сопствениот тркачки куп.

И уште неколку познати личности на салонот:


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *