139
26 shares, 139 points

Септември донесе колебање на продажбата и кај Mercedes, иако помалку драстично отколку кај конкурентите. Четирите важни моделски премиери на салонот во Париз ќе доведат до нови рекорди во следните месеци

Преоѓањето на новата норма WLTP остави последици и врз продажбата на Mercedes. Во септември се продадоа 202.819 возила низ светот, што е за околу осум проценти под историскиот рекорд во истиот месец лани. Гледано во првите три квартали од годинава, Mercedes сепак ја задржува одличната ланска продажба, со вкупно 1.715.087 возила (-0,1%).

Марката со сребрената ѕвезда во минатиот месец беше најпродавана премиум марка во Велика Британија, Италија, Франција, Русија, Швајцарија, Португалија, Шведска, Турција, Јапонија, Австралија, САД и Мексико. На тековниот салон во Париз е претставена и новата генерација на GLE (како што се води наследникот на M-Class). Моделот ќе донесе уште поголем пораст во продажбата.

За десет години се продадени над 1,6 милион примероци од Mercedes GLC

Кина продолжува со рекорди, со 54.632 возила во септември (+6,9%) и вкупно 505.707 возила во првите три квартали (+13,1%). Рекорд постигнаа и СУВ-моделите: GLA, GLC, GLC Coupé, GLE, GLE Coupé, GLS и G-Class до септември постигнале 612.186 продажби (+3,4%). Најголем пораст бележи GLC. За десет години, Mercedes продал над 1,6 милион возила во сегментот на СУВ-моделите од средната класа.

Mercedes A-Class Limousine naslovna Лимузината пристига како нов член во гамата на Mercedes A-Class

Знаменосецот Mercedes S-Class за девет месеци има над 58.000 продажби, што е за дури 24% повеќе отколку во истиот период лани. Успехот се пренесува и на Maybach, кој исто така има рекордна продажба до септември. Само во Кина, во изминатиов период се продавале по 500 примероци од Mercedes-Maybach S-Class месечно.

A-Class имаше рекорден септември (+1,7%). Во семејството модели од компакт класата наскоро пристигаат B-Class, AMG A 35 и A-Class Limousine, сите три со премиера на тековниот салон во Париз (до 14-ти октомври).

Mercedes гради фабрика за батерии во САД

Овој Mercedes е сé освен автомобил од Б-класа

Mercedes GLE ќе го прави шоуто на салонот во Париз


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
26 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format