Пазар

Mercedes повторно ги натпродаде BMW и Audi

Марката од Штутгарт лани ја имаше најуспешната година со 2,3 милиони продадени автомобили

Mercedes цврсто ја држи лидерската позиција во премиум сегментот и нема изгледи дека ќе попушти. Со раст од околу 10 проценти, лани е постигната најдобрата продажба во историјата на марката со сребрената ѕвезда. Важни новитети пристигаат во 2018 година: Нови A-Class и G-Class, но и електричен кросовер.

Седум години по ред Mercedes бележи рекорд по рекорд. Продажбата лани се зголемила за 9,9 проценти, на 2.289.344 возила. Растот доаѓа главно од новата E-Class и веќе стандардно од зголемената продажба на теренските модели. Задоволството во Штутгарт е уште поголемо кога ќе се земе предвид дека Mercedes втора година по ред е најпродавана премиум марка во светот – откако по една деценија го презеде лидерството од BMW. Предноста пред конкурентите од Минхен и Инголштат се зголемува, Mercedes бележи најголем раст во германското трио.

Марката со сребрената ѕвезда е лидер во премиум сегментот на пазарите во Германија, Велика Британија, Франција, Турција, Швајцарија, Полска, Португалија, Данска, Чешка, Финска, Грција, Јужна Кореја, Јапонија, Австралија, Тајван, Индија, САД, Канада, Мексико и Бразил.

Во 2018 година од Mercedes пристигаат повеќе од дузина нови модели

Азија повторно е најголемиот продажен регион на Mercedes. Вкупно се испорачани рекордни 875.250 возила (+19,2%). Најголем единечен пазар е Кина, со 587.868 возила и огромен раст од 25,9 проценти. Возачите во Северна Америка не биле толку ентузијастички расположени за германската марка. Пазарот во САД бележи пад од 9,9%, но затоа Канада надоместува со плус од 12,2%. Збирната бројка сепак е за 1,3% подобра резултатот од преклани, со рекордни 400.320 возила.

Секое четврто продадено возило со знакот на Mercedes е модел од компакт класата, односно A или B-Class, CLA, CLA Shooting Brake и GLA. Лани имаше и спектакуларно одбележување на произведениот 5.555.555 примерок од моделската серија што беше воведена во 1997 година. Нова генерација на A-Class ќе биде претставена веќе годинава.

Во својата четврта година, C-Class е најпродавана моделска серијана Mercedes, со преку 415.000 примероци. Не е изненадување тоа што една четвртина отпаѓаат на изведбата со продолжена каросерија којашто се произведува специјално за кинескиот пазар.

Рекордна година за Mercedes E-Class

Втора најпродавана серија со преку 350.000 примероци е E-Class, којашто ја имаше првата полна година во продажба. Тоа е историски рекорд. Со ланскиот фејслифт, знаменосецот S-Class се продал во близу 70.000 примероци. Убедливи бројки постигнува и Mercedes-Maybach S-Class, со вкупно 25.000 возила по лансирањето во 2015 година. Две третини отпаѓаат само на кинескиот пазар.

Сегментот на теренците несомнено е најсилниот адут во гамата на Mercedes, со 805.000 продажби и раст од 14 проценти. Денес секој трет продаден автомобил на марката е теренски модел, најчесто GLC или GLA.

mercedes s-class cabriolet

Дванаесетката „модели од соништата“, кадешто спаѓаат купеата, родстерите и кабриолетите, лани освоила за 22,4% повеќе купувачи, со близу 170.000 возила. Најмногу продажби имаат купето и кабриолетот од C-Class. Во 2018 година пристига уште едно засилување, со новата генерација на CLS.

Пазарот ја сака и V-Class (58.000 примероци, +25,7%), додека од пикапот, којшто беше лансиран во ноември, досега се продале над 1.900 примероци главно на европскиот пазар. Годинава X-Class стартува и во Јужна Африка и Австралија, а во 2019 се на ред Аргентина и Бразил.

AMG за првпат со шестцифрена продажба

Во годината во којашто одбележуваше половина век постоење, AMG за првпат во историјата постигна шестцифрена продажба: Вкупно 131.970 возила или за 33% повеќе отколку преклани. Трите главни пазари, САД, Германија и Канада, имале за 40% зголемена продажба.

Успешната година ја заокружува smart, со преку 135.000 возила. Кина е нов пазар за германското мини. За време на еден од локалните празници, во рок од 48 часа се продадоа над 1.400 возила преку интернет.

Годинава следи воведување нови бензински и дизел мотори во постоечките моделски гами. Новата генерација модели со плагин хибриден погон добива 48-волтна мрежа, а премиера ќе има и електричниот кросовер EQC. Неговата продажба започнува в година.

Продажба на модели на Mercedes-Benz Cars во 2017 година

декември 2017

промена во %

јан. – дек. 2017

промена во %

Mercedes-Benz

193,534

+1.7

2,289,344

+9.9

smart

11,895

-19.1

135,025

-6.5

Mercedes-Benz Cars

205,429

+0.2

2,424,369

+8.8

Продажба на Mercedes-Benz по региони / земји

Европа

75,423

-4.0

955,301

+6.4

Германија

21582

-14.3

303,528

+3.5

Азија

72,685

+5.7

875,250

+19.2

Кина

48,140

+12.2

587,868

+25.9

Северна Америка

40,367

+9.1

400,320

+1.3

САД

35,203

+10.0

337,246

-0.9

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729