170
26 shares, 170 points

Средба на две легенди во театарот Мичиген во Детроит. Во вечерта пред отворањето на салонот, Mercedes ја претстави новата генерација на G-Class пред повеќе од 500 гости на посебно организираниот настан. Зад воланот се најде лично терминаторот, Арнолд Шварценегер, холивудски актер и поранешен гувернер на Калифорнија.

Бината беше посебно изведена во стилот на Шекл, прочуениот рид во близината на фабриката во Грац, којшто е предизвик за секое теренски возило. Тоа е само лесна вежба за G-Class, кој уште во првата генерација од 1979 година без проблеми се искачи на Шекл.

Новиот G-Class продолжува во стилот на претходникот, но во него буквално се крие најсовремената техника со којашто располага концернот. Вистинскиот датум на производство се открива дури во кабината, зад кокпитот со два дигитални дисплеи по пример на E-Class и S-Class. Според Mercedes, теренската пробивност на новиот модел е дури и подобрена во споредба со пра-моделот. Не недостигаат најсовремени системи за асистенција, исто како и специјални програми што ја дотеруваат техниката за возење во различни услови.

Mercedes G-Class Detroit 1

Сите теренски модели на Mercedes носат дел од G-Class, па било тоа и само буквата G

Новиот G-Class поубедливо се поставува како знаменосец во понудата од теренци на Mercedes. Буквата G се однесува на Geländewagen, односно теренски возило. Од почит кон G-Class, сите теренски модели на марката од Штутгарт ја имаат буквата G во ознаката, од GLA до GLS.

Соработката меѓу тогашниот Daimler-Benz AG и австрискиот Steyr-Daimler-Puch започна во 1972 година и произведе автомобил кој прерасна во култ. Целта при развојот беше да се конструира автомобил кој ќе биде супериорен на теренот, но во исто време ќе поседува функционалност и безбедност за користење во секојдневието. Погонот на сите тркала, теренската редукција и трите блокади на диференцијал со 100-процентно затворање уште оттогаш се заштитен знак на G-Class, исто како и цврстата носечка рамка.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Mercedes G-Class

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

170
26 shares, 170 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743