130
24 shares, 130 points

Кога станува збор за G-Class, теренското возење е игра, не е тешкотија. Во близина на Грац започна изградба на таканаречен центар за доживување на „Geländewagen“, со тешки теренски предизвици. Неофицијално, игралиште.

На десетина километри оддалеченост од австрискиот Грац, започна изградбата на нов центар за доживување за G-Class. Сопствениците и фановите ќе можат во центарот да ги искусат сите можности на робусниот теренец на Mercedes. Пуштањето во работа е планирано уште годинава.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Според др. Гунар Гитхенке, шеф за теренските возила на Mercedes, „новиот G-Class е уште поспособен на теренот од претходникот.“ Легендарната теренска патека Шекл, една од најтешките рути за совладување со теренско возило, останува и натаму резервирана само за тест-возачите на Mercedes, за сите можни испробувања и дотерувања при развојот на новите модели.

New photo by Automedia MK / Google Photos

На површина од 100.000 метри квадратни ќе има четири модули за тестирање: Природна и вештачка патека за теренско возење, рид со различни пречки и нагорнина до 100 %, како и асфалтирана патека, за слалом и тестови со избегнување пречки на патот. Природните биотопи не се нарушуваат и ќе се отстранат само неколку дрвја.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Центарот за G-Class е на 20 минути пат од фабриката на Magna Steyr, кадешто моделот се произведува уште од 1979 година. Новиот модел стартуваше со продажба лани во јуни. Новото подвозје, неколкуте специјални програми за возење, вклучувајќи „G-Mode“ и 100-процентните блокади на трите диференцијали, сето тоа обезбедува уште подобри теренски својства од легендарниот претходник.

Легенда со легенда: Арнолд Шварценегер прв зад воланот на G-Class

Suzuki Jimny го следи примерот од G-Class

Фотограф и режисер единаесет денови „ловат“ сцени со G-Class во Финска

Нов дизел за Mercedes G-Class за следните 40 години


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
24 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format