146
21 shares, 146 points

Во унгарскиот Кечкемет се гради првата „Full-Flex“ фабрика на Mercedes. Вредна една милијарда евра, фабриката може да произведува кој било модел на Mercedes на иста лента. Станува збор за комплетно нова организација на производството, со масивна дигитализација, одржливост и со најголемо внимание за работникот

Унгарија ја доби првата Full-Flex фабрика во глобалната производствена мрежа на Mercedes. Во фабриката во Кечкемет, на иста лента ќе може да се произведува кој било модел од гамата на Mercedes, од A-Class до S-Class Cabriolet, па дури и електрични возила.

На свеченото поставување на темелите присуствуваа Маркус Шефер од управата за производство на Mercedes, унгарскиот министер за надворешна политика Петер Шијарто, градоначалничката на Кечкемет Клаудија Патаки и генералниот директор на унгарската фабрика на Mercedes, Кристијан Волф. Министерот Шијарто најдобро го посочи значењето на оваа инвестиција: „Во светската економија се одвива модерна индустриска револуција, чијшто предводник е автомобилската индустрија.“

Основниот концепт на фабриката во Кечкемет се води како „Factory 56“

Mercedes уште во јануари најави дека воведува комплетно нова организација на производството, со претставувањето на „Factory 56“ во седиштето во Зинделфинген. Во оваа фабрика, работникот е главен. Главната идеја е во целосното вмрежување на сите машини и процеси и дигитално управување со текот на материјалите. Место хартија се користат таблети, паметни телефони и часовници. Сé е дигитализирано според стандардните на Индустрија 4.0 и поврзано е сите фабрики во глобалната мрежа на Mercedes.

Mercedes Ungarija Full-Flex fabrika1

Фабриката во Унгарија е реализација на Factory 56 од идеја во реалност. Бидејќи се гради од темел, сите процеси може да се одвиваат оптимално. Погоните ќе бидат целосно оперативни дури по 2020 година.

Во фабриката ќе се вгради челик колку за речиси две Ајфелови кули

За изградбата на фабриката ќе се транспортира 972.700 метри кубни земја, а површината под покрив ќе изнесува 382.022 метри квадратни. Тоа се 54 фудбалски терени. Во втората фабрика во Кечкемет ќе се вградат 17.000 тони челик, што е за 70% повеќе отколку во Ајфеловата кула.

Mercedes Ungarija Full-Flex fabrika3

Mercedes произведува во Унгарија од 2012 година, почнувајќи со B-Class. Оттука излегуваат моделите од компактната класа. Лани во „првата“ фабрика во Кечкемет се произведоа повеќе од 190.000 модели од компактната класа. Во 2013 година започна производството на купе-лимузината CLA и на стилското комби CLA Shooting Brake. Од минатиот месец, унгарската фабрика сер вклучи и во производството на новата A-Class.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
21 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813