128
19 shares, 128 points

Преку 1.000 работни места се отвораат во новата фабрика за мотори на Mercedes во Полска

Во полскиот Јавор привршуваат градежните работи на новата фабрика во којашто Mercedes ќе ги произведува своите мотори. Во меѓувреме двојно се зголеми бројот на работни места, идната хајтек-фабрика ќе вработува повеќе од 1.000 лица. Причината за ова удвојување е зголемената побарувачка за модели со четирицилиндарски мотори. Повеќето погодуваат, сé повеќе купувачи се откажуваат од големите шест или осумцилиндарци и преоѓаат на хибриден погон.

Како што веќе објавивме, понудата од хибридни модели ги покрива речиси сите класи и сегменти на Mercedes. Моментно се става голем акцент на таканаречениот благ хибрид, со 48-волтна мрежа и стартер-генератор, а во посилните и поскапи модели дополнително и со електрично задвижуван компресор.

Фабриката ќе се снабдува со струја којашто целосно се добива од обновлива енергија. За греењето исто така ќе се користат обновливи извори, на пример пелети. Повеќе од 600 сензори ја следат потребата од енергија, со цел да се оптимизира потрошувачката.

Како процеси од Индустрија 4.0 ќе се користат дигитално управување со производството, роботизирани транспортни системи и систем за управување со информациите во реално време. Планирани се и проширена реалност и Big Data Analysis, како помош на работниците и како систем за рано откривање на дефектите и пречките.

Моментно на локацијата работат околу 900 градежници. Се очекува фабриката да стартува со производство веќе во 2019 година. Површината под хали опфаќа 180.000 метри квадратни, а целата локација покрива 50 хектари.

Mercedes е најпродавана премиум марка во Полска. Лани во најмногу примероци се имаат продадено GLC, E-Class, A-Class и GLA. Продажбата бележи двоцифрен пораст во континуитет од 2013 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
19 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format