123
22 shares, 123 points

Најавата на Mercedes за инвестирање една милијарда долари во фабриката во Таскалуза, Алабама, ги покажува првите резултати. Се гради фабрика за батерии, почнува производството на Mercedes GLE

Mercedes лани најави инвестиција од една милијарда долари во САД, по повод 20-годишнината од отворањето на фабриката во Таскалуза, Алабама. Резултатите веќе се гледаат. Денес од производствените ленти се симна првиот примерок од новата генерација на Mercedes GLE, а паралелно беа поставени и темелите за новата фабрика за производство на батерии за електрични автомобили.

Mercedes GLE

Батериите се наменети за моделите од новата електрична марка EQ. Вкупно шест производствени локации на Daimler низ светот моментно се подготвуваат за производството на EQ-моделите. Батериите за возилата ќе се произведуваат во осум фабрики.

Новата фабрика е оддалечена околу единаесет километри од постоечката фабрика во Таскалуза. Во фабричкиот парк ќе биде сместен и новиот логистички центар, којшто ќе се состои од хала за подготовка на каросериските компоненти и монтажните модули, како и магацин. Стартот се планира за в година.

Mercedes има инвестирано преку шест милијарди долари во фабриката во Таскалуза од отворањето во 1995 година. Со новите погони се отвораат нови 600 работни места.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

123
22 shares, 123 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format