132
20 shares, 132 points

Mercedes извозе 400.000 километри на струја. Тоа е само делумна вистина, затоа што повеќе возила учествуваа во проектот и стратезите на марката го сервираат овој податок зашто тоа го привлекува вниманието. Проектот сепак заслужува внимание.

Со 2,8 милиони евра државни пари, возен парк од 122 автомобили на струја и 146 корисници заврши проектот eMerge на Mercedes. Целта беше најдетално да се провери електричниот погон во секојдневието. Во период од јануари 2015 до септември годинава, електричните возила минаа вкупно 400.000 километри на батерии. Обезбедени се 620 гигабајти податоци за возењето и полнењето, а посебно се спроведувани и анкети на учесниците.

Mercedes ќе ги користи податоците од истражувањето во развој на новите генерации модели на струја

Податоците ќе се користат интерно во концернот, а дел од нив и за научни цели во германските универзитети. Техничарите на Mercedes ги анализираа механичките оптоварувања на возилото, додека стратезите беа посветени во изнаоѓањето најдобри модели за комуникација со корисниците и нивно запознавање со електромобилноста. Третото подрачје на истражување беше инфраструктурата, односно правилното распоредување на полначите и практичноста при ракувањето.

Возењето на батерии е новиот луксуз: Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet

Во проектот учествуваа вкупно 122 приватни корисници и претпријатија од цела Германија. Возниот парк се состоеше од „батерискиот“ B 250 e, како и од плагин хибридите C 350e и E 350e.

Претходно, во периодот меѓу мај 2013 и јуни 2015 година се одвиваше првиот ваков проект, во когошто се користеа smart fortwo electric drive. Тогаш беа извозени близу милион километри.

Дека дебакли не се случуваат во Mercedes, не е сосема точно. Првата генерација на класата А заврши на покрив на тестот на шведскиот „Ви билигаре“.

Бидејќи снимките со превртената A-Class се уредно избришани од мрежата, ви го пренесуваме видеото со „еленскиот тест“ на Trabant

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
20 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813