149
74 shares, 149 points

Додека инфлацијата од титули за најдоброто во годината веќе добива комична нота, ова достигнување е сé освен за смеење. Шпанско жири го избра Mercedes eCitaro за градски автобус на годината.

Уште едно достигнување за Mercedes eCitaro. Автобусот со погон на батерија е избран за градски автобус на 2019 година во Шпанија. Жирито на изборот е составено од 46 експерти од транспортни компании и здруженија, а организатор е издавачката куќа Editec.

Светската премиера на електричниот автобус се случуваше во минатата есен, на салонот за стопански возила во Хановер. Во меѓувреме стартуваше и сериското производство, а првите примероци веќе се наоѓаат во редовна примена во градскиот превоз. Победите во земјата што е привлечна за туристите се вообичаени за комерцијалната дивизија на Mercedes. Лани Tourismo беше избран за туристички автобус на годината.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Електричниот Audi e-tron во Германија стартува од 79.900 евра

Porsche обезбеди 49.000 полначи за своите електрични модели

Honda го потврди електричниот автомобил за салонот во Женева

Три месеци чекање за Tesla, година за електричен Hyundai

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
74 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format