136
59 shares, 136 points

Во фабрика во близина на Москва започна производството на Mercedes E-Class, а наскоро следат неколку СУВ-модели. Mercedes е најпродавана премиум марка во Русија и за десетина години продажбата се зголеми повеќе од двојно.

Mercedes започна со производство на E-Class во новата фабрика Московија за локалниот пазар. Наскоро ќе следат и неколку СУВ-модели. Во фабриката се инвестирани 250 милиони евра, а работниот персонал опфаќа повеќе од 1.000 лица. Станува збор за најнапредната производствена технологија, наречена Индустрија 4.0, којашто се одликува со врвна флексибилност, роботизиран транспорт и грижа за животната средина.

New photo by Automedia MK / Google Photos

На свеченото отворање присуствуваше и Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. За помалку од две години стартуваше производството во фабриката на 40 километри северозападно од Москва, на површина од 85 хектари. Компанијата Mercedes-Benz Manufacturing RUS (MBMR) е дел од производствената мрежа од преку 30 локации ширум светот.

Mercedes од 2013 година наваму е најпродавана марка од премиум сегментот во Русија. За десетина години, продажбата забележа повеќе од двојно зголемување.

Освеженото годиште на Mercedes C-Class стартува од 33.990 евра

Пред 20 години во Женева: Луксузното купе од Mercedes S-Class

Mitsubishi Eclipse Cross прогласен за најдобар нов модел во Русија

Opel во Русија, Peugeot во Северна Америка, Citroen во Индија


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
59 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *