155
92 shares, 155 points

Еден од најхаризматичните шефови на автомобилската сцена заминува во пензија во мај. За своите 43 години во Daimler, Дитер Цече ќе добива пензија во висина од 1,55 милион евра годишно.

Дитер Цече, шефот на Daimler, од 2020 година ќе има право на пензија во висина од 1,55 милион евра на годишно ниво. Дневно, тоа се 4.250 евра на име на пензија. Како еден од највпечатливите и најценети топ-менаџери на автомобилската сцена, Цече целосно го промени општествениот имиџ на производителот на премиум возила и на големите настани за неговата компанија обично настапуваше во лежерна облека. Неговата кариера во концернот Daimler траеше 43 години. Во 2006 година, Цече стана претседател на управниот одбор на концернот. Тој ќе си замине од оваа функција во мај.

Според договорот со работодавецот, Дитер Цече има право на годишна пензија во висина од 1,05 милион евра, којашто е фиксирана уште од 2005 година. На eкс-шефот во Штутгарт дополнително му следуваат уште половина милион евра годишно од доброволниот пензиски фонд.

Дитер Цече од Daimler со највисок углед од германските топ-шефови

Дитер Цече: „Ние сме и остануваме пионери на мобилноста“

Интервју со Славче Таневски, дизајнер во Mercedes-Benz Cars: „Целта е добра, но и патот дотаму треба да биде убаво искуство“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
92 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format