165
21 shares, 165 points

Возачите во градскиот превоз во времињата на пандемијата се важна работна сила. Без нив не би можел да се одвива јавниот превоз. Но, тие се изложени на зголемена опасност од заразување од вирусот, поради контактот со голем број лица. За возачите да се заштитат, Mercedes конструираше посебна заштитна врата за возачите, со преграден панел, наменета за градските автобуси Citaro.

Патниците во градскиот превоз во Германија, од 27-ми април мораат да носат заштита на лицето. Во меѓувреме се изнајдоа неколку решенија за возачите да се заштитат, но тоа се само привремени решенија. Mercedes за таа цел разви преграден панел од безбедносно стакло, со ширина од 78 и висина од 140 сантиметри, кој го покрива делот околу возачкото место. Се изработува и изведба со отвор за издавање карти.

Почнувајќи од 2011 година, Citaro досега се има испорачано во триесетина илјади примероци, кои се во секојдневна примена во европските градови и ширум светот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Mercedes Citaro претворен во автобус за брза помош

Mercedes Citaro претворен во автобус за брза помош


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *