за

Вака изгледаат камионите на љубител на Формула 1

Вака изгледаат камионите на љубител на Формула 1
Вака изгледаат камионите на љубител на Формула 1

Mercedes-Benz Arocs е појава што го привлекува вниманието. Но, возниот парк на Тони Рис од Порткол, Велика Британија, го привлекува вниманието двапати.

Долгогодишниот клиент на камионскиот огранок на Mercedes е воедно голем љубител на формула 1. Тоа станува очигледно кога ќе се погледнат уметничките дела во ербраш-техника, што ги прикажуваат возачките ѕвезди Луис Хамилтон и Валтери Ботас, заедно со нивните болиди, на задната страна на кабината.

Компанијата на Тони Рис е основана во 2004 година и специјализирана е за транспорт на најразлични видови суровини и отпад. Неговите камиони превезуваат и теписи и електрични уреди, па и метали и пластика.

Точно за тоа подрачје на приомена е создаден новиот Mercedes-Benz Arocs, што ја поседува специјалната програма за контрола на погонската спрега, со способност за „предвидување“, заедно со новата генерација на систем за самостојно запирање при опасност од судир. Мултимедискиот кокпит, со голем дисплеј за ракување со низа функции на возилото, секако дека денес не недостига и во премиум-камионите.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Нова историја по 20-ти јули: „Бубата“ вози на струја

Нова историја по 20-ти јули: „Бубата“ вози на струја

BMW iX3 BMW X3 почна да вози на струја

BMW X3 почна да вози на струја