за

Најбезбедносниот автомобил со нов стил: Mercedes-AMG GT R F1

Најбезбедносниот автомобил во светот со нов стил Mercedes-AMG GT R F1
Најбезбедносниот автомобил во светот со нов стил Mercedes-AMG GT R F1

Овој автомобил има специјална улога во мотоспортот. Во случај на незгода или при лоши временски услови, Mercedes-AMG излегува на патеката и безбедно ги води болидите во формула 1. Тоа не се сменило 25 години. Дури и возачот дваесет години наназад е истиот, тоа е Бернд Мајлендер, своевремено една од ѕвездите во ДТМ.

Шемата на бојадисување на безбедносниот автомобил во формула 1, во сребрена боја и со црни украси, исто така не е сменета. Но, во сезоната 2020 се сменија многу работи. Mercedes-AMG GT R со своите 585 КС од месецов ќе се појавува со нов изглед на тркачките патеки. Промените се во насока на кампањата во формула 1 насловена „WeRaceAsOne“. Пред задното тркало и на хаубата е изведен симбол на виножито.

При повторниот старт на формула 1 викендов во Австрија, кралицата на мотоспортот ќе го истористи поводот да им заблагодари на луѓето од целиот свет за истрајноста во борбата против корона-пандемијата. Спортот ќе го прикаже и своето единстгвено во борбата против расизнот и ќе ја потврди обврската да воспостави поголема еднаквост во формула 1.

Како знак за оваа обврска, симболот на виножито и хаштагот #WeRaceAsOne ќе биде прикажан на сите формула 1 болиди и по целата патека. Виножитото е избрано зашто тоа прерасна во симбол што се користи во светот за обединување на заедниците. На хаубата на безбедносниот автомобил се наоѓа и пораката „Drive safely“, како потсетување за тоа дека секогаш треба да се вози внимателно.

Во техниката нема промени. Моторот е 4,0 V8 битурбо, подвозјето е дотерано врвно, аеродинамиката користи активни системи. Уште едно обележје на безбедносниот автомобил се керамичките сопирачки. Mercedes-AMG GT R F1 е избран поради тоа што безбедносниот автомобил мора да биде доволно брз, за гумите на болидите во формула 1 да не се изладат премногу додека тој ја предводи колоната. Крајната брзина изнесува 318 km/h, а спринтот до теппо сто трае 3,6 секунди. На повик секогаш стои и Mercedes-AMG C 63 S T-Modell како болнички автомобил, за брзо укажување помош. Тој исто така ќе ги носи новите симболи.

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Mitsubishi Eclipse Cross доби нови стилски додатоци

Mitsubishi Eclipse Cross доби нови стилски додатоци

Сега и моторите на BMW добија радарски темпомат

Сега и моторите на BMW добија радарски темпомат