142
35 shares, 142 points

Кај Mercedes и кај застапникот Мак Аутостар има една рутина. Кога ќе мине една седмица без оттаму да пристигне соопштение за медиуми или покана за настан, тоа е сигурен знак дека нешто големо се подготвува. Претпоставено, остварено. „Големото“, всушност, цело време ни било пред очи.

Главната атракција во скопскиот Сити Мол вчера беше новиот Mercedes A-Class. Некои ќе речат дека тоа повеќе важи за Викторија Лоба, којашто го придружуваше овој важен новитет при неговото премиерно појавување пред македонската публика, во што исто така нема да погрешат.

Mercedes A-Class премиера Македонија 3

Новиот A-Class претходно беше сокриен во големата црна кутија за чијашто содржина многу се шпекулираше меѓу посетителите на молот и на социјалните мрежи. Тајмерот одброи, но со тоа не заврши спектаклот.

Невкусно и контрапродуктивно е кога толку големи најави и вешто изрежирани спектакли ќе се покажат како надуван балон. Старите рекле: Се тресеше гората, се роди зајак. Оваа асоцијација води кон впечатокот дека новиот А-Class навистина изведува некои волшебни трикови.

Од мистериозната кутија излезе новиот Mercedes A-Class

A-Class е првиот модел од Штутгарт којшто зборува со возачот, или барем зборува со нашата убавица Викторија Лоба. Мерцедесот послушно ја прилагоди температурата во возилото, ја избра побарната радио станица, направи телефонски повик, па на крај го отвори отвори сончевиот покрив, точно како што побара Лоба, обраќајќи се како кон интелигентна машина. A-Class, всушност е тоа, интелигентна машина. Покрај тоа што е Mercedes.

Овие способности на A-Class и на идните модели со сребрената ѕвезда произлегуваат од системот со име Mercedes-Benz User Experience (MBUX). Тоа е едно од четирите технолошки столбови коишто шефот ги постави Дитер Цече ги постави уште пред неколку години, под кратенката CASE: Конективност (C = Connectivity), автономно возење (A), нови услуги (S = Shared & Services) и електричен погон (E). Како што се забележува, реалноста постепено ја претркува иднината во иднината на Мercedes.

Mercedes A-Class премиера Македонија 5

Mercedes A-Class и натаму е најаеродинамичен, најкомфорен, најбезбеден, најавтомобил во компакт класата во премиум сегментот, но сега има нешто во што другите воопшто не можат да се споредуваат. Во секој случај, Штутгарт прв го повлекува новиот круг на генерациска смена во триото А-1-A3 (A-Class, серија 1 и A3).

Коментарот на Владица Кокаловиќ, директор за маркетинг на Мак Аутостар: „Доаѓањето на нешто сосема ново, како што е Mercedes А-Класата, автомобил што зборува со возачот значи поинаков начин на размислување, а тоа е симболиката на ова претставување, да се размислува Out of the box.”

Советот е секогаш добро да се послуша, па и ние ќе размислуваме „надвор од кутијата“. За сé што инаку би имале да кажеме за новиот Mercedes A-Class, молиме посетете ја официјалната страница на следниов линк.

[FAG id=32387]

Новиот Mercedes A-Class ѕирна од македонскиот ценовник

Забава со печат за квалитет од Mercedes и Мак Аутостар

Audi што требаше да биде Mercedes

Неколку факти што Mercedes сака да ги знаеме за A-Class

Компакт класата отсега ќе се нарекува A-Class


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
35 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *