146
20 shares, 146 points

Нови моделски изведби пристигаат во гамата на Mercedes A-Class. Новиот основен модел со 109 КС го прави компактот подостапен за околу 4.000 евра

Mercedes A-Class имаше спектакуларно прво појавување пред македонската публика во минатиот месец, со симболичното „излегување од кутија“ и со промотивното видео со Викторија Лоба, коешто сосем разбирливо постигна рекорди во гледаноста. Сега следи уште едно поглавје во пазарниот настап на Mercedes A-Class. Компактот на марката од Штутгарт ги доби очекуваните основни изведби, A 160 и A 180.

Новите моделски изведби коишто го заокружуваат влезот во A-Class веројатно ќе се појават во ценовникот на Мак Аутостар во следните денови, но затоа ги имаме германските цени за ориентација. Новиот Mercedes A 160 во ценовникот за германскиот пазар стартува од 26.090 евра. Под хаубата работи четирицилиндарец од 1,3 литар со моќност од 109 КС и вртежен момент од 180 Nm, во комбинација со шестстепен мануелен менувач. Спринтот до темпо сто трае 10,9 секунди, највисоката брзина изнесува точно 200 km/h. Просечната потрошувачка на гориво изнесува 5,8 литри.

Во споредба со досегашниот „старт“ во A-Class, ценовниот праг се спушта за околу 4.000 евра. Имајќи предвид дека A-Class на македонскиот пазар е за неколку стотини евра подостапен отколку во германскиот ценовник, оваа разлика веројатно ќе се задржи и кај новите, основни модели.

Истиот мотор работи и во Mercedes A 180, но во верзија со 136 КС и 200 њутнметри. Цената на овој модел изнесува 27.548 евра. Крајната брзина се зголемува на 215 километри на час, спринтот се скусува на 9,2 секунди. Вредноста на потрошувачката на гориво останува иста како кај A 160. Менувачот исто така е мануелен, со шест степени, но моделот ќе биде достапен и во верзија со менувач со двојна спојка.

За потсетување, актуелните македонски цени за моделските изведби од стартот на комерцијализацијата на A-Class:
Mercedes A 200: 29,890
Mercedes A 250: 36,610
Mercedes A 180 d: 30,990


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
20 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813