133
18 shares, 133 points

Малечок теренец, семеен миниван и комбилимузина со три врати – тоа ќе бидат првите модели во новата марка на Mercedes, позиционирана над Smart. Со овие модели луксузната марка од Штутгарт ќе ја пополни празнината во моделската понуда што останува меѓу градското мини Smart и најмалечкиот Mercedes, комбилимузината од класата А. Конкурентот Mini, кој е во сопственост на BMW, веќе има шест моделски изведби во овој сегмент од пазарот и постигнува огромен успех.

Техничката основа за новите модели ќе потекнува од актуелната класа А, но со должина на каросеријата под четири метри, новите модели ќе бидат значително покуси. Првиот модел од новата марка ќе биде компактен теренец, помал од новиот GLA, чија што премиера се очекува на салонот во Шангај на 21-ви април. Понудата од модели ќе ја дополнат четириметарски ван, со големина колку Ford B-Max, и компактна комбилимузина со три врати, како директен конкурент на Mini, со деби планирано за 2016 година. Цените на овие возила ќе се движат меѓу 15.000 и 20.000 евра.

Mercedes, односно мајката Daimler, веќе имаше обид да воспостави присуство во овој сегмент од пазарот, со Smart Forfour, Roadster и Coupe, но поради раскинувањето на соработката со Mitsubishi, производството на моделите стана скапо и мораше да се прекине. Техничката основа за овие модели потекнуваше од Mitsubishi Colt.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
18 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743