153
20 shares, 153 points

Ненадејна манија за престижни автомобили од увозни марки го зафати јапонскиот пазар. Mercedes профитира најмногу и можно е до крајот на годинава да го престигне Volkswagen како најпродавана увозна марка.

Продажбата на автомобили од марката Mercedes на јапонскиот пазар достигна 32.680 примероци во првите шест месеци од годинава, со зголемување од 19 проценти, додека продажбата на Volkswagen, кој е најпродавана увозна марка уште од 2000-та година, за тоа време забележа пад од 17 проценти и изнесува 29.666 примероци. Побарувачката за автомобили од престижните марки расте псотојано откако просечната вредност на акциите на токиската берза се зголеми двојно во споредба со почетокот на 2013 година.

Mercedes продава повеќе возила во услови кога вкупниот јапонски пазар се наоѓа во негативен тренд. Возилата од големосериските марки и мини-автомобилите бележат намалување во продажбата од 11 проценти во првите шест месеци од годинава. Во минатиот месец, вредноста на акциите на токиската берза постигна највисока вредност од декември 1996 година, благодарение на пакетот економски мери на јапонскиот премиер Шинзо Абе, со коишто се ослабна вредноста на јенот и се предизвика огромен извозен бран, предводен првенствено од корпорацијата Toyota.

Останатите луксузни марки исто така постигнуваат успех во продажбата во островската земја. Mini забележа пораст од 33 проценти, Porsche е во плус од 31 процент. Сите премиум марки на јапонскиот пазар во првите четири месеци од годинава постигнаа раст во продажбата од 12 проценти, додека лани порастот достигна дури 30 проценти.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743