152
20 shares, 152 points

По мобилните, сега е ред очилата да се поврзат со автомобилите. Само прашање на време е кога и домашниот компјутер ќе се поврзе. Mercedes исто така е активен во Силиконската Долина.

Инженерите на Mercedes во истражувачкиот центар во Силиконската Долина активно работат на поврзување на очилата Google Glass со навигацијата на автомобилот. Со очилата за пренос на податоци ќе се овозможи, на пример, при престој во непознат град лесно да се најде патот до паркираниот автомобил. Податоците за навигација ќе се прикажуваат во очилата.

Другите производители исто така експериментираат со новата техника. Hyundai најави дека идната генерација на Genesis ќе се поврзува со очилата на Google. Калифорнискиот електро специјалист Tesla веќе има развиено апликација за поврзување на неговите возила со очилата за пренос на податоци.

Информациите се прикажуваат директно во видното поле. Очилата во основа ќе претставуваат проширување на кокпитот во возилото, на пример еден вид проекциски дисплеј. Користењето на очилата зад воланот предизвика бројни контроверзи, поради тоа што експертите се сомневаат дека прикажаните информации може да го одвлекуваат вниманието на возачот.
Според најавите од развојното студио на Mercedes, следниот чекор ќе биде поврзување на автомобилот со таблетот или со домашниот компјутер.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format