129
18 shares, 129 points

Повеќе од еден милион возила за само седум месеци. Тоа е нов рекорд за Mercedes. Од почетокот на годинава 1.048.178 автомобили со сребрената ѕвезда најдоа нов сопственик.

Моделите од класата C и серијата компактни модели придонесоа Mercedes да постигне рекордна продажба од еден милион возила за само седум месеци годинава. Само во јули се продадоа 149.753 возила со сребрената ѕвезда (+15,2%), односно 1.048.178 возила (+14,7%) во првите седум месеци од 2015 година. Секое четврто возило е од моделот од средната класа и од петчленото моделско семејство на база на класата А.

Пораст во европската продажба од дури 11,3 проценти до јули

Рекордна продажба е постигната и во Европа, со 457.468 возила (+11,3%), односно со 156.569 возила за домашниот пазар (+6,0%). Со последново, Mercedes воедно ја зацврсти својата позиција на најпродавана марка од премиум сегментот на германскиот пазар. На британскиот пазар, како втор најголем во Европа, во јули беше постигнат и рекорд во продажбата. САД, Канада и Мексико следуваат со 31.483 продадени возила во јули, од кои 27.526 се продадоа само во САД. Нов рекорд има и за продажбата во Азија и Пацификот, со 332.377 возила за седум месеци, што претставува зголемување од 23,5 проценти.

Јули беше одличен месец за продажбата на компактните модели на Mercedes, со 49.973 примероци од класите А, В, CLA, CLA Shooting Brake и GLA, при што најголем пораст во продажбата забележа CLA. Продажбата на лимузината и комбито од класата С во минатиот месец се зголеми а 83,1 проценти, на рекордна вредност од 36.287 примероци. На пазарот во Кина, пак, одлично минува класата Е. Тоа воедно е најголем пазар за моделот од вишата средна класа на Mercedes. Знаменосецот на марката, класата Ѕ, моментно го предводи пазарот на луксузни лимузини со 58.478 продедени примероци до јули.

Дури и класата G поставува рекорди во продажбата

Речиси не постои моделска серија што не поставува нови рекорди. Истото важи и за теренските модели, кои во јули забележаа пораст од 14,8 проценти, со 39.197 примероци. Нови рекорди имаат GLA и класата G, додека интересот за GLK останува на високо ниво и покрај претстојната замена со новата моделска генерација.

Марката со малечките возила продаде глобално 71.451 примерок од Smart од почетокот на годинава, со пораст од 50 проценти во Германија и Италија. Новиот Smart Fortwo моментно стартува со продажба во Кина, а од септември и во САД.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
18 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format