139
21 shares, 139 points

Прочуените црни такси возила не само што претставуваат заштитен знак на Лондон, туку спаѓаат и во нашата претстава за Велика Британија воопшто. Актуелниот TX4 на компанијата London Taxi сепак мора да му ја препушти доминацијата на едно возило од странски производител. Mercedes Vito се продава во поголем број примероци отколку легендарниот оригинал со претпознатлив изглед.

Според официјалната статистика за Лондон, во првите девет месеци од годинава се издадени 625 лиценци за Vito како такси возило, наспроти 474 лиценци за LTC TX4. Со удел од 55 проценти, комбето на Mercedes е пазарен лидер во англиската престолнина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
21 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format