158
21 shares, 158 points

Германците се подготвуваат за следната генерација на класата А со инвестирањето над половина милијарда евра во погоните во Кечкемет. Продажбата на оваа моделска серија бара дополнителни производствени капацитети.

Концернот Daimler ќе вложи 580 милиони евра во проширување на фабриката во унгарскиот Кечкемет. Најголемиот дел од средствата ќе се вложат во погоните за изработка на каросериите, како и за проширување на постоечките производствени капацитети во периодот до 2018 година. Во моментов во фабриката се произведуваат ванот од класата B (од 2012 година), стилската лимузина CLA (од 2013) и нејзината комби-купе изведба CLA Shooting Brake (од 2015 година). Од седиштето во Штутгарт уште не откриваат дали во Унгарија ќе биде преземено и производството на комбилимузината од класата А или на дополнителни моделски изведби во оваа серија.

При поставувањето на камен теменикот, Петер Сијарто, унгарски министер за надворешни работи, Клаудија Патаки, градоначалничка на Кечкемет, Кристијан Волф, шеф на фабриката и Михаел Гебел оставија разни предмети со симболично значење во временска капсула, што потоа беше поставена во темелот
При поставувањето на камен теменикот, Петер Сијарто, унгарски министер за надворешни работи, Клаудија Патаки, градоначалничка на Кечкемет, Кристијан Волф, шеф на фабриката и Михаел Гебел оставија разни предмети со симболично значење во временска капсула, што потоа беше поставена во темелот

Новите погони за каросериска монтажа со површина од 99.000 метри квадратни ќе го чинат германскиот производител 250 милиони евра. Особено внимание при проектирањето е водено за вработените да имаат колку е можно повеќе дневна светлина при работата. Доставата на компонентите во завршната монтажа, во иднина ќе се врши исклучиво со роботизирани транспортери. Овие иновации ќе бидат применети и во останатите фабрики во глобалниот производствен синџит на Mercedes.

Лани во Кечкемет се произведоа над 180.000 примероци од трите моделски изведби од семејството на класата А. Во фабриката се вработени над 4.000 лица. Mercedes досега има инвестирано околу една милијарда евра во унгарската фабрика. Освен во Кечкемет, моделското семејство на база на класата А се произведува и во германскиот Раштат, како и во Пекинг. За покривање на големиот интерес на пазарот за комбилимузинската изведба, дополнително се ангажирани и погоните на Valmet во Финска.

Тест: Mercedes-Benz CLA Shooting Brake 200 CDI


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813